EN RU UK

ЯК ЄГИПТЯНИ ВРЯТУВАЛИ СВОЮ ІНДУСТРІЮ ПІД ЧАС ПАНДЕМІЇ ТА ПРО ПОДАЛЬШІ ПЛАНИ РОЗВИТКУ СПІВРОБІТНИЦТВА З УКРАЇНОЮ РОЗПОВІВ АХМЕД ЮССЕФ — ГОЛОВА РАДИ ПО РОЗВИТКУ ТУРИЗМУ (ETPB) ПРИ МІНІСТЕРСТВІ ТУРИЗМУ ТА СТАРОЖИТНОСТЕЙ ЄГИПТУ.

ПАНЕ ЮССЕФ, РЕАЛІЇ НАШОГО ЧАСУ НЕРОЗРИВНО ПОВ’ЯЗАНІ З COVID19. РОЗКАЖІТЬ, ЩО ВІДБУВАЛОСЯ В ТУРИСТИЧНІЙ ІНДУСТРІЇ ЄГИПТУ В РОКИ ПАНДЕМІЇ.

І державою і приватним бізнесом той непростий час був використаний для того, щоб зберегти досягнуте. А то й зробити потужний апгрейд єгипетської туріндустрії. Також була проведена кампанія, спрямована на те, щоб переконати самих єгиптян мандрувати по своїй країні. Так ми намагалися за рахунок внутрішнього туризму компенсувати втрати від падіння туризму міжнародного.

А ЩО КОНКРЕТНО БУЛО ЗРОБЛЕНО ДЛЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ ТУРИСТИЧНОЇ ІНДУСТРІЇ?

Країна не закривала кордони для туристів через пандемію. Крім цього, нам всім довелося добре попрацювати. Важливу роль відіграла швидка та масова вакцинація. І це в країні, де 110 млн жителів! Але в нас великі потужності фармацевтичної індустрії де, одразу розпочався випуск китайської вакцини Sinovac. Наразі ведуться переговори щодо виробництва західних вакцин в Єгипті.

В індустрії туризму вакцинація була стовідсоткова. В першу чергу це стосується курортів Хургади та Шарм ель Шейху. Уряд зробив безпрецедентні стимулюючі міри аби зберегти приватний сектор. Грошова підтримка у вигляді кредитів на пільгових умовах дозволила зберегти кваліфікований персонал в найкритичніший час. Підприємці отримали можливість відстрочити платежі за комунальні послуги, спожиту електроенергію, газ, тощо.

Для туристичних об’єктів відстрочили податки на нерухомість на три місяці, та знизили ПДВ на 10%.

ЯК ЗБЕРЕГЛИ ПОТІК ІНОЗЕМНИХ ТУРИСТІВ В КРАЇНУ?

Були зроблені ефективні кроки аби зробити подорожі в Єгипет простішими та більш привабливими у фінансовому плані. Зокрема, держава пішла на зменшення аеропортових та паливних зборів. Була запропонована так звана flight incentive program, що допомогла іноземним авіаперевізникам тримати ціни на квитки. Був скасований візовий збір. Врешті решт, Єгипет признав усі зареєстровані у світі вакцини та документи про вакцинацію багатьох країн.

Хочу зазначити, що єгипетська система охорони здоров’я проявила себе дуже добре в критичній ситуації. Держава забезпечила страхування на випадок захворювання Covid. Мається на увазі, що застрахований турист у випадку захворювання буде безкоштовно для нього перебувати у готелі в окремому приміщенні та отримає безоплатне лікування.

У ситуаціях, коли потрібна госпіталізація, хворого доправлять в державну лікарню та наддадуть необхідне лікування за рахунок держави.

ДІЙСНО, ПІДХІД ДО СПРАВИ ВРАЖАЮЧИЙ. ЧИ ВИПРАВДАЛИСЯ ЗУСИЛЛЯ?

Без сумніву. Туристична галузь збережена, турпотік зростає. Єгипет, згідно з прогнозами, у 2021 році відвідають близько 8 млн іноземних туристів. Для порівняння — в допандемійний 2019 рік їх було 13,6 млн, а в 2020 році — всього 3,6 млн.

До речі, на минулорічному мінімумі туристи з України вийшли на перше місце — до нас приїхало більш ніж 700 тис. ваших співгромадян.

РОЗКАЖІТЬ ПРО СТРУКТУРУ В’ЇЗНОГО ТУРИЗМУ. ЗВІДКИ ЇДУТЬ В ЄГИПЕТ? ЯКЕ МІСЦЕ УКРАЇНИ?

Громадяни України залишаються найбільш багаточисельними. На другому місці — гості з Близького Сходу та країн Перської затоки. Далі — німці, американці, та держави колишнього СРСР. Оскільки український ринок вкрай важливий для нас, то я вже двічі відвідав Україну цього року. Також в постійному контакті з вами мої колеги з приватного сектору. В квітні ми провели дуже успішний пресс-тур. Найближчим часом плануємо ще один великий фам-тріп для представників ЗМІ. Його дата та програма стануть відомі в листопаді. Будемо проводити серію воркшопів для наших українських партнерів.

ЯКІ ПЛАНИ ETPB СТОСОВНО УКРАЇНИ?

Мій персональний намір — відкрити для українців інший, незнайомий для них Єгипет. Для більшості українців Єгипет —це, в першу чергу, морські курорти Червоного моря. Але наша країна готова запропонувати безліч інших атракцій. Навіть на пляжних курортах. Чи багато хто чув про музеї в Шарм ель Шейху та Хургаді? А вони створені і успішно працюють. Раджу всім їх відвідати.

Користуючись нагодою, хочу запросити українців до Каїру. Навесні там прийняв перших відвідувачів новий Музей єгипетської цивілізації. А незабаром очікується відкриття Grand Egyptian Museum. В цей заклад інвестовано $1,2 млрд.

ЯКЕ МІСЦЕ ПОСІДАЄ ТУРИЗМ В ЕКОНОМІЦІ КРАЇНИ?

Туризм — це приблизно 12 відсотків доходів в бюджет Єгипту. Тобто на рівні торгівлі, транспорту, промисловості чи аграрного сектору.

З БОКУ ЯКИХ КРАЇН Є ОБМЕЖЕННЯ НА ПОЇЗДКУ В ЄГИПЕТ, ПОВ’ЯЗАНІ З COVID19?

Свого часу більшість західноєвропейських країн обмежили поїздки до Єгипту. Але наразі спостерігається позитивна тенденція. Одна за одною ці країни (зокрема, Велика Британія) викреслюють Єгипет з «червоного» списку. Тепер ми в «жовтій зоні». І маємо надію, що в жовтні будемо в «зеленій зоні». Італія нещодавно оголосила, що дозволяє громадянам подорожувати в Марса Алам та Шарм ель Шейх. Це обнадійливі сигнали від наших традиційних партнерів.

ЧИ ЗМІНИЛИСЬ СМАКИ ТУРИСТІВ ЗА ЧАС ПАНДЕМІЇ? ЧОМУ ВІДДАЄТЬСЯ ПЕРЕВАГА—ПЛЯЖАМ ЧИ ПІЗНАВАЛЬНОМУ ТУРИЗМУ?

До пандемії приїздило багато туристів (особливо із-за океанів — Японії, Китаю, США) заради історії та культури. Адже вони вже побачити пляжі в інших країнах. А в Єгипті шукали чогось унікального.

Однак під час пандемії наші гості віддавали перевагу великим відкритим просторам та пляжам. Це цілком зрозуміло. А от гості із Західної Європи та Скандинавії, як вибирали так і вибирають Єгипет аби поповнити брак сонця та тепла у себе на батьківщині. Я жартуючи кажу, що в Єгипті їм непотрібно приймати вітамін D. Достатньо нашого сонця.

ЧИ ВСТИГЛИ ВИ ПОЗНАЙОМИТИСЯ З НАШОЮ КРАЇНОЮ ПІД ЧАС ВАШИХ ПОЇЗДОК?

Мої візити в Україну — суто ділові. Майже весь час присвячений зустрічам з партнерами. Але все ж таки погуляв по вашій столиці. Київ – прекрасне місто. Особливо я вражений вашими людьми — ввічливими, добродушними, гостинними. Сподіваюсь, що настане час, коли приїду в Україну вже як безтурботний турист. Тоді подивлюсь не тільки Київ, а й інші українські міста. Маю надію, що наші держави спростять візові формальності і більше єгиптян зможуть відвідати Україну.

ОСТАННЄ ЗАПИТАННЯ БУДЕ БІЛЬШ ОСОБИСТЕ. ЩО ЗА ЛЮДИНА ХОВАЄТЬСЯ ЗА ОБРАЗОМ УСПІШНОГО ТОП-МЕНЕДЖЕРА? ХТО ВИ, МІСТЕР ЮССЕФ?

За освітою я інженер-механік. Але після отримання диплому швидко зрозумів, що мені цікавіше мати справу з людьми, аніж з машинами. Пішов працювати в маркетинг. Чим і займаюсь вже більше двадцяти років. Врешті решт потрапив в турбізнес. Посаду голови ETPB обійняв три з половиною роки тому. Мені було 40 років і я став наймолодший серед моїх попередників на цій посаді. Люблю подорожувати. Тому для мене кожне відрядження — не робота, а нова пригода. Впевнений, що в мене правильна робота. Тобто така, що приносить задоволення. І вважаю, що туризм — не просто галузь економіки, а дещо більше. Це інструмент для об’єднання людей, для встановлення порозуміння та миру між народами.